Žaidimų (vaiko) kambarys / kampelis – gyva, kasdien naudojama erdvė. Apie ką pagalvoti ją kuriant?
Pritaikyta erdvė
Apgalvokime ir vaiko poreikiams pritaikykime jo žaidimų erdvę – kad pasiektų ir galėtų naudotis savarankiškai, kad matytų turimus daiktus. Galbūt ši erdvė bus naudojame ne tik žaidimams, bet ir miegui? Apsirengimui? Skaitymui? Kūrybai? Pritūpkime ir apsidairykime vaiko akimis. Ar viską matau? Ar viską galiu pasiimti pats / pati? Ar čia saugu?
Neperkrauta erdvė
Peržiūrėkime ir erdvėje leiskime įsikurti tik aktualius ir reikalingus daiktus, apribokime žaislų kiekį iki 6-8 (kitus rotuokime). Jei jaučiate, kad per sunku palaikyti tvarką – pabandykite sumažinti daiktų kiekį.
Estetiška erdvė
Kuriant vaiko kambarį / kampelį nepamiškite meno kūrinių ir augalų. Jie turėtų kambarį puošti taip, kad VAIKAS galėtų jais gėrėtis. Paveikslus kabinkite žemai, vaiko akių lygyje, augalus taip pat statykite taip, kad jie būtų matomi vaikui. Ir, jei tik galite, renkantis kambario puošmenas, įtraukite vaiką.
Kiekvienas daiktas turi savo vietą
Kiekvienam daiktui ir žaislui priskirkime patogią ir logišką vietą. Išnaudokime atvirų lentynų, krepšelių ir skaidrių daiktadėžių privalumus (vienas žaislas / žaidimas = viena dėžė). Matomus daiktus vaikui lengviau prisiminti ir jais naudotis, kai uždarose dėžutėse / stalčiuose esantys visuomet susilauks mažiau dėmesio. Pagalvokite apie patogius ir kūrybiškus sprendimus minkštų žaislų, kamuolių, knygų ir pan. laikymui.
Visi daiktai savo vietose
Sutarkite dėl jūsų šeimos taisyklių – kada žaislai turi grįžti į savo vietas? Pradėti galite nuo vieno karto dienoje, įkomponuojant jį vakaro rutinoje. O gal jums tinkamesnis variantas, kaskart baigus žaisti ir pereinant prie kitos veiklos (kito žaidimo, valgymo, kt.). Galvojant apie jūsų šeimai tinkamiausią dažnį, atsižvelkite – kuo rečiau tvarkomasi, tuo daugiau teks sutvarkyti vienu kartu. Netvarkos mastas vaiko neturėtų nuteikti beviltiškai – kai nė nežinai nuo ko pradėti. Tuomet tikrai bus lengviau prisitaikyti ir gyventi netvarkoje.
Atsakomybė
Vaiko žaidimų kambarys / kampelis yra jo erdvė, kurioje jūs esate svečias. Padėkime vaikams kurti ir prižiūrėti šią erdvę, tačiau venkime nurodinėti. Taip vaikas augs ir mokysis būti atsakingu už savo erdvę, savo daiktus ir patirti natūralias savo (ne)veiksmų pasekmes. Pavyzdžiui, susitvarkius iš vakaro, koks malonumas pabusti tvarkingame kambaryje! Arba išbūti liūdesį, kai niekaip nepavyksta rasti norimo žaislo, kurio vakar nepasidėjome į savo vietą. Čia jokiu būdu nesiūlome kurti dirbtinių pasekmių ir bausmių, netvarkos nykštukų ir kitų padarų – šioji padermė nepadės nei tvarkai, nei jūsų santykiui.